Wznoszenie budynków – o szalunkach

Wznoszenie budynków – o szalunkach

Szalunki, określane też deskowaniem, to chwilowe konstrukcje pozwalające na stawianie ścian budynków. Głównie używa się ich podczas wylewania ścian z betonu – wtedy są one potrzebne do tego, by odpowiednio je ukształtować i zapobiec rozlewaniu się mieszanki. Ponadto szalunki stosuje się także w czasie stawiania obiektów murowanych, gdzie ich zastosowanie pozwala na wykonanie przelotów na bramy, okna i drzwi. W tym artykule wyjaśniamy, z czego wykonane są obecnie szalunki i jak mogą znaleźć je inwestorzy.

Typy szalunków

Klasycznym typem szalunków jest konstrukcja sporządzona z grubych sklejek połączonych ze sobą za pomocą gwoździ lub desek drewnianych, którą można wykorzystać ponownie po rozebraniu. Demontaż takich szalunków jest jednakże kłopotliwy – wielu inwestorów i wykonawców decyduje się więc na użycie szalunków wielokrotnego użytku – systemów przeznaczonych do błyskawicznego i nieskomplikowanego rozkładania oraz składania. Tego typu szalunki wykonuje się z metalu, drewna bądź sklejki, a także zestawiać 2 lub 3 materiały. Zwykle jednak wykorzystuje się sklejkę – przeważnie z takich gatunków drewna jak topola i brzoza, a całą konstrukcję łączą narożniki, głowice ze stalowe bądź aluminiowe, belki i łączniki.

Wynajem szalunków – kiedy się to opłaci?

Przedsiębiorstwa często zajmujące się pracami budowlanymi mają własne szalunki. Inaczej jest jednakże w przypadku inwestorów indywidualnych, którzy zamierzają planujących wybudować pojedynczy obiekt i zespołów, które świadczą inne usługi. Kupno wszelkich elementów niezbędnych do wykonania szalunku nie byłoby opłacalne . Dużo lepszym rozwiązaniem będzie wypożyczenie szalunków.

Kontakt z nami:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]

Branża budowlana