O wymianie walut przez internet – jak działa kantor online?

O wymianie walut przez internet – jak działa kantor online?

Jeszcze kilkanaście lat temu jedyną metodą wymiany waluty była wizyta w najbliższej placówce bankowej lub w kantorze – te ostatnie nadal spotkać można supermarketach czy w galeriach handlowych! Jednakże w szybko transformującym się świecie, ludzie pragną wymieniać obcą walutę bez potrzeby wychodzenia z domu i po niższych kosztach, skutkiem tego właśnie powstały kantory online, które na to pozwalają.

Jakie usługi proponuje kantor internetowy prócz wymiany walut?

Działanie kantoru online jest równie łatwe jak fizycznego kantoru. Nabywca loguje się do serwisu na utworzony przez siebie profil, a następnie przelewa do swojego panelu kwotę, którą chce przewalutować. Zaletą kantorów internetowych jest w szczególności to, iż przewalutowanie można zlecać w nim w każdej chwili, a samo przewalutowanie ma miejsce już w porze działania kantoru po najświeższych kursach, ustalanych na podstawie danych zaczerpywanych z Forex w parosekundowych interwałach, a nie – jak to jest w przypadku kantorów stacjonarnych – po uśrednionych kursach, zwykle z poprzedniego dnia. Kolejnym i niesłychanie ważnym walorem kantorów internetowych są mniejsze spready aniżeli te narzucone przez kantory stacjonarne oraz banki. Przewalutowanie w tych ostatnich polskiego złotego (zależnie od indywidualnej marży) może skutkować zapłaceniem spreadu w wysokości nawet 4-5%, natomiast w kantorze wymiany walut online spready zwykle nie przewyższają 2%. Kantory online świadczą także kilka specjalnych usług popularnych wśród konsumentów, m.in. umożliwiają ustawienie transakcji odroczonej dokonywanej w określonym przez użytkownika terminie lub takiej, w której klient zleca wymianę waluty po preferowanym przez niego kursie (przewalutowanie jest wykonywane dopiero wtedy, gdy ustalony przez użytkownika kurs będzie taki sam jak ten na rynku).

Kto korzysta z kantorów internetowych?

Kantory online to usługa dla wszystkich doceniających wygodę, a także dużą autonomię w rozporządzaniu swoimi funduszami. Używają ich również osoby spłacające zobowiązania zaciągnięte w obcej walucie oraz osoby pracujące lub studiujące za granicą. Jednak zanim zdecydujemy się powierzyć swoje pieniądze kantorowi internetowemu, warto zbadać jego renomę oraz poziom bezpieczeństwa, np. poprzez weryfikację na portalu Komisji Nadzoru Finansowego, czy jest on zarejestrowany jako instytucja płatnicza.

Finanse, rachunkowość