Złote monety bulionowe a monety kolekcjonerskie – co kupić?

Złote monety bulionowe a monety kolekcjonerskie – co kupić?

Kup monety bulionowe.

Osoby, które zdecydowały się inwestować w złoto mają do wyboru mnóstwo możliwości: zbierać biżuterię inwestycyjną, nabywać akcje podmiotów działających na rynku metali szlachetnych czy kupować fundusze inwestycyjne lokujące kapitał w gałęzie gospodarki związane z tym kruszcem. Inną taktyką jest zakup złota inwestycyjnego, które sprzedawane jest w postaci sztabek i monet bulionowych.

Złote monety bulionowe są popularne w nawet odległych zakątkach globu

Złote monety kojarzymy przede wszystkim z monetami kolekcjonerskimi, jednakże monety bulionowe, zwane też lokacyjnymi, czy to ze złota czy z innych metali szlachetnych, odróżniają się od nich w wielu aspektach. Co najistotniejsze monety bulionowe są emitowane w celu inwestowania w nie kapitału, w związku z tym ich nakład z danego roku nie jest limitowany, a poniekąd determinowany przez zapotrzebowanie rynku. Monet bulionowych nie są wybija się w seriach tematycznych bądź w związku z pamiętnymi wydarzeniami, dlatego ich design niezmiernie z rzadka ulega zmianie. Zazwyczaj złote monety bulionowe bite przez daną mennicę różnią się od siebie jedynie rocznikiem emisji. Znamienne jest to, iż wiele monet bulionowych, mimo traktowania ich jako środek płatniczy, nie posiada swojego nominału podanego w walucie, a ich aktualną wartość wyznacza waga i próba wykorzystanego do ich wybicia kruszcu. Atutem monet bulionowych jest to, iż są rozpoznawalne w każdym zakątku świata, a ich odsprzedaż jest mniej obarczona ryzykiem straty aniżeli lokalnych monet kolekcjonerskich.

Złote monety bulionowe – czasami mają w sobie domieszkę innych metali

Najpopularniejsze wśród inwestorów złote monety bulionowe to te o nominale 1 uncji trojańskiej, jednakże mennice wypuszczają dodatkowo monety o wadze 1/2 czy 1/50 uncji złota. Trzeba wiedzieć, iż monety bulionowe bite są z reguły ze złota najwyższej próby (.9999), lecz przykładowo. Amerykański Gold Eagle albo południowoafrykański Krugerrand bite są ze złota próby .9167. Gdy monety bulionowe mają w sobie domieszkę miedzi, ma to z reguły na celu podniesienie twardości monety i w konsekwencji redukcję możliwości jej zarysowania. Takie monety z domieszką innych metali są proporcjonalnie cięższe, a nominał, którym są oznaczone powiadamia o ilości czystego kruszcu, z którego zostały wybite.

W asortymencie lokalnych brokerów złotych monet lokacyjnych zainteresowani ich zakupem inwestorzy bez przeszkód natrafią na najpopularniejsze z nich, a więc wymienione wcześniej Krugerrandy, Britannię czy Pandę.

Kontakt z nami:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]

Finanse, rachunkowość