Gotowe układy napędowe – najważniejsze informacje o motoreduktorach

Gotowe układy napędowe – najważniejsze informacje o motoreduktorach

Jeśli potrzebujesz motoreduktora planetarnego, koniecznie wejdź na ultrarobotics.pl.

Motoreduktor to w najprostszych słowach nierozłączne połączenie silnika elektrycznego z przekładnią. Jak funkcjonują motoreduktory i jak się ich używa? Dowiesz się wszystkiego z naszego artykułu.

Motoreduktory – jaka jest zasada ich działania

Motoreduktory pozwalają na skuteczne korzystanie z silników elektrycznych w roli napędu w licznych użyciach w przemyśle. Za sprawą przekładni redukującej, wysoka prędkość obrotowa silnika jest ograniczana nawet do kilkuset razy, przy równoległym proporcjonalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Oczywiście efektywność przekładni z żadnym układzie nie jest 100%, stąd zawsze zauważalna jest niewielka różnica między mocą wyjściową i wejściową w układzie. W skład zintegrowanego układu jakim jest motoreduktor mogą także wchodzić inne części jak hamulce czy sprzęgła. Głównym atutem motoreduktorów jest fakt, iż są to gotowe układy, które można bez trudu znaleźć w oferty producenta tak, aby ich parametry perfekcyjnie pasowały do potrzeb konkretnego projektu. Inżynierzy nie tracą w ten sposób tygodni, a czasami miesięcy, na drobiazgowe wyliczenia oraz testy pojedynczych kompletów elementów. W zależności od typu oraz konstrukcji przekładni, motoreduktory mogą być dedykowane do długotrwałego albo krótkotrwałego czasu pracy, jak również do dużych, średnich lub niewielkich obciążeń.

W motoreduktorach, w których użyto przekładnie wielostopniowe, można osiągnąć niezmiernie wysoki zakres przełożeń, dochodzący wręcz do kilkudziesięciu tysięcy.

Warianty oraz wykorzystanie motoreduktorów

Mimo, że motoreduktory mogą być konstruowane w oparciu o różne warianty silników (AC, DC, BLDC czy szeregowych), rozróżnia się je ze względu na typ przekładni znajdującej się na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się tym samym motoreduktory:
– motoreduktory planetarne (z przekładnią planetarną),
– motoreduktory płaskie i walcowe (wykorzystujące przekładnię walcową),
– motoreduktory stożkowe (posiadające przekładnię stożkową),
– motoreduktory ślimakowe (posiadające przekładnię ślimakową).

Brak raczej takiego obszaru gospodarki, w którym nie dałoby się zastosować motoreduktora w roli napędu. Czy to spedycja, produkcja żywności czy przemysł, motoreduktory wprawiają w ruch różne automaty, jak podnośniki, linie produkcyjne, dachy ruchome i mieszadła. Szerokie zróżnicowanie typów użytych w nich przekładni i silników, ich mocy i rozmiarów spowodowała, iż ilość realnych zestawów, jakie dzisiaj mają w ofercie czołowi producenci motoreduktorów, można liczyć już nie w setkach lub tysiącach, ale właściwie w milionach.

Kontakt z nami:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]

Instalacje dla przemysłu