Silniki prądy stałego – niezbędne dla przemysłu i naszej mobilności

Silniki prądy stałego – niezbędne dla przemysłu i naszej mobilności

Zamów silnik prądu stałego z magnesami trwałymi na ultrarobotics.pl/silniki-elektryczne/silniki-dc-pradu-stalego/.

Sporo sprzętów, które użytkujemy codziennie i bez których życie byłoby bardziej skomplikowane, aby działać wykorzystuje silniki prądu stałego. Szczotkowe czy też bezszczotkowe, niewielkie bądź ogromne, te urządzenia zrewolucjonizowały nasze życie, lecz statystyczny człowiek zwykle nie ma pojęcia, jak działają te silniki, ani z jakich elementów składają się.

Co powinno się wiedzieć o silnikach na prąd stały?

Zadaniem silników DC jest zmiana energii elektrycznej na energię mechaniczną. Ich nazwa zaznacza, że zasila je prąd, w którym kierunek i zwrot przepływu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Takie silniki znane są od nieomalże dwustu lat i nie są zasługą jednej osoby. Do ich konstrukcji, późniejszych ulepszeń i ostatecznie ich dopuszczenia do ogólnego wykorzystania w różnego rodzaju mechanizmach, przyczyniły się badania i wynalazki znanych innowatorów połowy XIX wieku, jak np. Gaston Planté, Thomas Davenport oraz Michael Faraday. Silniki elektryczne na prąd stały skonstuowane są ze dwóch magnesów skierowanych do siebie biegunami różnoimiennymi, pomiędzy którymi powstaje pole magnetyczne, wirnika, komutatora, nieruchomego stojana oraz szczotek. Współcześnie często wykorzystywane są także silniki BLDC, to znaczy bezszczotkowe, które przede wszystkim w związku z brakiem tej dość awaryjnej części, są uważane za bezpieczniejsze, dużo trwalsze, i są powszechnie lubiane za wysoką niezawodność oraz cichą pracę.

Silniki prądu stałego znajdują się w licznych popularnych urządzeniach

Teza, iż silniki elektryczne DC są stosowane zasadniczo wszędzie nie jest przesadą. Jeśli posiadasz odtwarzacz CD albo w laptopie masz zainstalowane dyski HDD, to w ich napędach na pewno znajduje się bezszczotkowy silnik. Silniki prądu stałego są modułem sterowanych na odległość samochodzików i pociągów, a więc gadżetów, którymi bawiliśmy się w dzieciństwie i które prawdopodobnie kupimy też naszym pociechom. Silniki tego typu użyte są w dużych i małych pompach hydraulicznych niezastąpionych w wielu branżach przemysłu, przykładowo budowlanej, wydobywczej bądź produkcyjnej. W bliskiej przyszłości, za sprawą silników DC samochody elektryczne staną się codziennością, a już dziś te silniki ułatwiają naszą mobilność, ponieważ napędzają modne hulajnogi, segwaye i rowery elektryczne. Z silników na prąd stały korzystają także hobbyści do realizacji własnych projektów z obszaru mechaniki i robotyki.

Choć silniki elektryczne na prąd stały o niskiej mocy bez trudu można zamówić w sklepach dla hobbystów albo z częściami elektronicznymi, to te do przemysłowego zastosowania kupić można na zamówienie wyłącznie u dystrybutorów, oferujących specjalistyczne rozwiązania od renomowanych producentów.

Kontakt z nami:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]

Instalacje dla przemysłu