Czy korzystanie z Krajowego Systemu E-faktur jest obowiązkowe?

Czy korzystanie z Krajowego Systemu E-faktur jest obowiązkowe?

System faktur ustrukturyzowanych miał planowo funkcjonować już w 4 kwartale 2021 r., lecz ostatecznie biznesmeni na udostępnienie Krajowego Systemu e-Faktur musieli czekać parę miesięcy dłużej. Projekt wystartował z początkiem 2022 r. Po 12 miesiącach okresu przejściowego, w którym używanie KSeF jest nieobowiązkowe, począwszy od roku 2023 będzie to obligatoryjne dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla firm zwolnionych z tego podatku.

Faktura ustrukturyzowana – nigdy więcej błędnego odczytywania informacji z faktur!

Faktura ustrukturyzowana to innymi słowy dokument elektroniczny, który ma ściśle określoną strukturę danych zapisanych z wykorzystaniem znaczników XML. Takie kodowanie w zasadzie mało co mówi człowiekowi, który nie potrafi go rozszyfrować, natomiast dla przystosowanego oprogramowania do rozliczania oraz wystawiania faktur ten dokument będzie absolutnie czytelny. Za sprawą tego, iż faktury otrzymują ujednoliconą strukturę bez względu na to którego oprogramowania do księgowości użyją kontrahenci transakcji, informacje będące elementami faktury ustrukturyzowanej zostaną rozszyfrowane w ten sam sposób. Jest to znamienny krok do przodu zwłaszcza dla biur rachunkowych, które do tej pory nierzadko spotykały się z przypadkami niepoprawnego przeniesienia przez aplikacje księgowe informacji z faktur dostarczanych przez klientów w postaci pliku PDF lub zdjęcia faktury papierowej. Faktury ustrukturyzowane kompletnie eliminują ewentualność pomyłki przy wprowadzaniu danych z faktury przez człowieka, a także niepoprawnego ich odczytania przez oprogramowanie do optycznego rozpoznawania znaków.

Krajowy System Faktur – właściciele przedsiębiorstw wiele na tym zyskują

Każdy przedsiębiorca od stycznia 2021 r. może odebrać i wystawić faktury ustrukturyzowane za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur stworzonego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF osoby prowadzące działalność zyskują między innymi poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, bowiem mają pewność, iż nie zgubią faktury (KSeF zachowuje informacje o nich przez 10 lat), są zwolnieni z obowiązku przesyłania pliku JPK_FA i szybciej dostaną zwrot podatku VAT. Z kolei Ministerstwo Finansów dostaje narzędzie, które umożliwia dokładniejsze uszczelnienie systemu podatkowego, a zatem lepiej przeciwdziała wykroczeniom w sferze podatku VAT, akcyzowego oraz dochodowego. Co ważne, obowiązek stosowania Krajowego Systemu e-Faktur nie przekreśla możliwości używania komercyjnego oprogramowania do księgowania, jednak należy dokonać jego integracji z KSeF.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]

Finanse, rachunkowość Porady i tutoriale