Ekologiczna żywność nieprzetworzona – jak ją rozpoznać?

Ekologiczna żywność nieprzetworzona – jak ją rozpoznać?

Chcesz zamówić zdrową żywność ekologiczną? Skieruj się na ten adres.

Od szybkiego rozwoju branży spożywczej, który zaczął się na początku zeszłego stulecia, artykuły konsumowane przez nas na co dzień zaczęto nagminnie nasycać licznymi substancjami przedłużającymi ich świeżość. Jednakże razem z rosnącym zainteresowaniem konsumentów odnośnie tego, co jedzą i jakie może to mieć działanie na ich zdrowie, w ostatnim czasie coraz częściej poszukują oni produktów wytworzonych z żywności ekologicznej.

Czym cechuje się ekologiczna żywność?

By jakiś wyrób dostępny w naszym kraju mógł tytułować się „ekologicznym”, musi spełnić kilka przesłanek. Żywność ekologiczna i przetwory z niej wytwarzane muszą posiadać konkretne certyfikaty przyznawane przez wyznaczone do tego laboratoria. Najważniejszym jednakże cechą spożywczych artykułów ekologicznych jest to, że zastosowane do ich przygotowania warzywa oraz owoce kultywowano według wszelkich reguł rolnictwa ekologicznego. To znaczy, że rolnicy nie wykorzystywali chemicznych pestycydów ani nawozów mogących niekorzystnie wpływać nie tylko na samopoczucie ludzi, lecz które też są zagrożeniem dla ekosystemu. Niektóre wszak nawozy wywołują zasolenie gleby lub zatruwają wody powierzchniowe, a opryski upraw chemicznymi pestycydami nieraz są przyczyną obumierania pożytecznych organizmów. Natomiast w efekcie ekologicznej uprawy warzywa i owoce mają niższą zawartość azotynów, azotanów i metali ciężkich, a to znaczy, iż mniej tych związków przedostanie się do organizmu ich konsumentów.

Zamawiasz żywność ekologiczną? Czytaj uważnie informacje na opakowaniu

Żywność ekologiczna podlega nieustannej kontroli w każdej fazie produkcji, w tym także w czasie przewozu i magazynowania. Co ważne, jeśli artykuł spełnia wymogi, jego wytwórca nie licząc rutynowych informacji między innymi o wadze netto, kraju pochodzenia składników, warunkach przechowywania, kaloryczności oraz terminie trwałości, musi również obligatoryjnie wskazać numer ID organu kontrolnego ten artykuł oraz umieścić logo produkcji ekologicznej UE, którym są białe gwiazdy, które tworzą w kształt listka. Wypatrując ekologicznych przetworów wypada więc czytać wnikliwie etykiety produktów, a kupując je online bezpośrednio od producenta sprawdzić, czy na stronie zamieszczona jest informacja o otrzymanych certyfikatach.

Kontakt z nami:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]

Kuchnia i przepisy Robienie zakupów