Kryminały i thrillery – książki, które wywołują w nas uczucie niepokoju

Kryminały i thrillery – książki, które wywołują w nas uczucie niepokoju

Chcesz kupić książki thrillery? Zobacz tutaj.

Pokaźna grupa czytelników to wielbiciele strasznych opowieści. Jedni preferują powieści z pogranicza gore, pozostali lubią zanurzać się w dalekie kąciki skomplikowanych umysłów psychopatycznych morderców i brutalnych bandytów. W gąszczu platform streamingowych i podcastów, na których udostępnionych są setki produkcji opowiadających zainteresowanym historie z życia wzięte, jak i te całkiem zmyślone, w dalszym ciągu jedną z najprzyjemniejszych metod styczności z nimi pozostają książki kryminalne i thrillery.

Książki kryminalne oraz thrillery – z jakiego powodu się bać?

Miłośnik thrillerów oraz powieści kryminalnych bez zastanowienia powie, iż chodzi o błyskawiczny zastrzyk adrenaliny. Oglądając albo czytając przerażające historie pragniemy przez jakiś czas pozwolić ponieść się silnemu wrażeniu strachu, którego z rzadka przeżywa się na co dzień. Nie ma w dzisiejszych czasach dla człowieka w naturze śmiertelnych zagrożeń, a jeżeli już coś nas stresuje to na ogół problemy zdrowotne, niestabilność finansowa lub utrata zatrudnienia. Jeżeli nie uprawiamy sportów ekstremalnych, nie znajdujemy się w sytuacjach, w których nasz organizm wytwarza w dużych ilościach adrenalinę, zwaną hormonem stresu i przetrwania. A właśnie poczucie strachu uczy nas działać w sytuacjach kryzysowych. Nie bez powodu bajki braci Grimm i Andersena mają częstokroć tak straszny i okrutny charakter – w ten sposób bajki te uczyły dzieci o niebezpieczeństwach otaczającego ich świata, informując je w tym samym czasie, że dobro nie zawsze wygrywa.

Książki thrillery lepiej budują klimat niż ich serialowe adaptacje

XXI w. to wiek szybkiej kultury. Odbiorcy, jeśli wyłuskają na nią kilka godzin, szukają filmu na wieczór albo mini serialu, którego obejrzenie potrwa maksymalnie parę godzin. Entuzjaści mrocznych thrillerów i kryminałów są praktycznie rozpieszczani wyborem produkcji tego typu, które dostępne są na różnych platformach VOD. Co wymaga zaakcentowania, częstokroć te seriale i filmy są oparte na głośnych książkach, jednak jest im daleko do pierwowzoru i ich obejrzenie nie zapewnia takiej frajdy jak przeczytanie oryginału. Książkę, w szczególności historię kryminalną lub thriller, konsumuje się odmiennie niż film fabularny – spokojniej, a przy tym z większą atencją. W słowie pisanym każdy dialog, opis bądź bohater (a nawet postać z dalekiego planu) ma wpływ na budowanie nastroju snutej historii. Napięcie wywoływany jest u czytelnika zazwyczaj niespiesznie, lecz daje to więcej czasu na precyzyjna analizę opisanych wydarzeń oraz relacji bohaterów. Jeżeli więc masz czas i lubisz czytać, pozwól się nastraszyć thrillerom, kryminałom oraz horrorom.

Kontakt z nami:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa

Robienie zakupów Rozrywka i hobby