Literatura młodzieżowa i jej wpływ na rozwój nastolatków

Literatura młodzieżowa i jej wpływ na rozwój nastolatków

Zobacz, gdzie zamówić literaturę młodzieżową, wejdź na https://www.motyleksiazkowe.pl/2783-literatura-mlodziezowa.

Młodzież urodzona w XXI wieku ma coraz rzadszy kontakt z ciekawą literaturą. Nastolatek wybierze przede wszystkim dostępną na kliknięcie rozrywkę w telefonie, na komputerze albo w telewizji, a po książkę z reguły sięga wówczas, jeśli jest to lektura szkolna. I też przez konieczność analizy tekstów literackich sprzed wieków dla wielu młodych ludzi czytanie dla rozrywki staje się niepojętym konceptem.

Literatura młodzieżowa odwołuje się do typowych doświadczeń młodych ludzi

Nastolatki nie nie powinni ograniczać się do czytania tylko lektur szkolnych. Na rynku jest mnóstwo literatury młodzieżowej nie tylko polskich ale i zagranicznych autorów, którzy poruszają problemy i opisują historie ciekawe dla młodej generacji odbiorców. Ten gatunek literatury dostał własną nazwę:“literatura YA (Young Adult)”. Jest to beletrystyka tworzona z myślą o czytelniku w wieku od 12-18 lat. Powieści młodzieżowe czerpią z szeregu gatunków literackich: są tu między innymi obyczajówki, groza i pełne akcji przygodówki. Jednak wspólnym mianownikiem tych opowieści jest odwołanie się wyraźnie do uniwersalnych doświadczeń nastolatków. Książki te piszą zatem o odkrywaniu swojej tożsamości, kontaktach z rodzicami, pierwszym zauroczeniu, zdobywaniu i zerwaniu przyjaźni i odnajdowaniu swojego miejsca na świecie. Czytanie literatury dla nastolatków umożliwia młodzieży poczuć, iż inni także przeżywają identyczne problemy przez tych parę burzliwych lat dojrzewania.

Dlaczego warto zachęcać Czytanie literatury młodzieżowej ułatwia zdawanie egzaminów z języka ojczystego

Rekomendujemy proponować nastolatkom ciekawe dla nich powieści, dlatego że rozwinięcie w nich ochoty czytania dla rozrywki z biegiem czasu przynosi niemało korzyści. Dziecko, które regularnie oddaje się lekturze operuje szerszym słownictwem i lepiej radzi sobie z ortografią i gramatyką, co zdecydowanie ułatwia naukę języka polskiego. Lecz poznawanie historii innych ludzi w tym samym wieku to także sposób na dokładniejsze zrozumienie siebie, własnych potrzeb oraz rozwinięcie w nastolatku empatii. Co kluczowe, rodzice nigdy nie powinni żartować sobie z zainteresowań dziecka. Jeśli zatem nastolatek częściej wybiera historie o superbohaterach lub zombie nie komentujcie, że to głupie tylko pozwólcie mu się nimi radować!

Kontakt z nami:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa

Robienie zakupów Rozrywka i hobby