Warzywa kiszone są tak głęboko zakorzenione w tradycyjnej kuchni polskiej, że sądzimy, iż jest to głównie słowiański przysmak, nieczęsto napotykany w pozostałych rejonach świata. Jednakże domowe kiszonki popularne są nie tylko na terenie Europy, ale także w obu Amerykach oraz w Azji.
Kiszone przetwory z warzyw znane są ludziom od tysięcy lat
Historycy potwierdzili, iż metoda konserwowania żywności przez ich przechowywanie w soli, w roztworze octu lub w solance, stosowana jest przez ludzi od ponad czterech tysiące lat. Proces ten najprawdopodobniej nie została odkryta w Europie, a na terenach dawnej Mezopotamii. Pokarm poddany fermentacji z pomocą bakterii kwasu mlekowego nie psuje się, ponieważ niska kwasowość zawiesiny, w której jest on zanurzony, hamuje namnażanie się bakterii powodujących gnicie. Paręset lat temu była to optymalna metoda, żeby zwiększyć okres zdatności do spożycia mięsa, ryb i warzyw niekiedy o kilka miesięcy. W rezultacie wynikła tradycja przyrządzania m.in. kiszonek z myślą o zimie i wczesnej wiośnie. Kiszone przetwory od początku swojego istnienia słyną z właściwości prozdrowotnych, co oczywiście potwierdziło się w badaniach. Mają one np. dużo witaminy C, stąd też żeglarze statków, które miały w magazynie kwaszonki, sporadycznie chorowali na szkorbut. Ciekawostką jest, iż w języku polskim kwaszone przetwory warzywne określa się na co dzień “kiszonkami”, tymczasem kiszonka to… pasza dla zwierząt np z buraka cukrowego bądź słonecznika.
Smak kiszonych przetworów warzywnych bywa inny w poszczególnych rejonach świata
Najbardziej znanym warzywem kiszonym jest ogórek, który jest używany w kuchni zasadniczo w większości zakątków świata, nawet w Kanadzie oraz w Stanach zjednoczonych, gdzie ten rodzaj przetworów z warzyw nie jest nazbyt popularna. Natomiast pickle są tam bodaj nadzwyczaj lubianym dodatkiem do sandwiczy, hot-dogów oraz hamburgerów. Nad Wisłą oprócz ogórka, równie popularne są kwaszone buraki i kapusta, z których korzysta się do przygotowania surówek oraz zup. Niemniej jednak nie tylko te warzywa można kisić. W pozostałych krajach świata kisi się m.in. paprykę, białą rzodkiew oraz owoce (np. gruszki).
Ocet i Solanka zmieniają smak oraz teksturę warzyw, dając im kwaśność i chrupkość. Domowe kiszonki nie tylko z warzyw, z biegiem lat stały się fundamentem bądź znaczącym dodatkiem do niezliczonej liczby dań lokalnych. Trzeba wiedzieć, że smak kiszonek bywa inny w oddalonych od siebie regionach świata, bo zależy on od dodawanych do zalewy dodatków, które wykorzystuje się w procesie kwaszenia. Wskutek tego ogórek przygotowany wedle tradycyjnego polskiego przepisu, będzie smakował inaczej niż ten wyprodukowany np. w Indiach.
Kontakt z nami:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice
Mob.: +48 669 997 776
E-mail:
[email protected]