Obrączki ślubne – tradycja znana od wieków

Obrączki ślubne – tradycja znana od wieków

Zamów obrączki Kraków na https://obraczki.net.pl/18-obraczki-slubne.

Dla wielu dzień ślubu jest szczególnie poruszającym dniem w życiu. Ceremonia ta jednoczy młodą parę po wsze czasy, a oznaką ich lojalności, miłości i oddania są obrączki ślubne, które wkładają sobie na palce.

Mężczyźni nie zawsze nosili obrączki

Z początku nie rozróżniano pierścieni zaręczynowych od obrączek, toteż ich dzieje są wspólne i sięgają wiele stuleci przed naszą erą. Dopiero w XIII w. Kościół Katolicki uznał obrączki w prawie kanonicznym, dzięki czemu wręczenie żonie pierścionka stało się częścią sakramentu zaślubin. Mężczyźni zaczęli nosić na palcu obrączkę wiele stuleci później, o czym jednak niewiele osób wie. I choć uprzednio bywały sytuacje, że zakładali pierścienie na palec obrączkowy kiedy wyruszali na wojenne eskapady, niemniej jednak zwyczaj ten upowszechnił się dopiero w poprzednim stuleciu, a konkretnie podczas II Wojny Światowej. Obrączka przypominała mężczyźnie, iż wyczekuje na niego żona, za którą ma walczyć i której ma obowiązek być wierny. W Polsce nosi się obrączki ślubne na serdecznym palcu prawej dłoni, jednakże w innych krajach, jak na przykład w Meksyku, w Stanach Zjednoczonych Ameryki, we Włoszech czy w Egipcie, wsuwa się je na lewą dłoń, gdzie zgodnie z niegdysiejszymi wierzeniami biegnie legendarna “żyła miłości”, prowadząca prosto do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, młoda para wybiera i przymierza obrączki ślubne razem, aczkolwiek tradycja powiada, że narzeczona nie powinna dokładać się do zakupu, gdyż jest to zobowiązanie przyszłego męża.

Obrączki – dopisz imiona małżonka, cytat lub datę ślubu

Odmiennie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne cechują się delikatniejszą stylistyką. Przez okres wielu stuleci sporządzano je z przeróżnych surowców, mniej lub bardziej trwałych. Dopiero później zaczęto używać do tego metale (takie jak żelazo czy mosiądz), które reprezentowały niezłomność uczucia. Współcześnie do ich wytworzenia stosuje się przede wszystkim platynę i złoto, które są symbolem ufności w stosunku partnera. Owszem, są one też często inkrustowane kamieniami szlachetnymi, jednak wciąż najchętniej nabywane są gładkie, ponadczasowe pierścienie ze złota i subtelne obrączki, w których wykorzystano dwa odmiany złota (np. różowe i tradycyjne). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wykonywaniu obrączek ślubnych, mają także nierzadko w ofercie grawerowanie artystyczne. Można więc spersonalizować obrączki dopisując do nich datę ślubu, imiona małżonka czy też istotny dla nowożeńców cytat.

Kontakt z nami:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]

Biżuteria i kosztowności Robienie zakupów