Typy łańcuchów zimowych

Typy łańcuchów zimowych

Zobacz, gdzie zamówić łańcuch na koła.

Łańcuchy na koła w znacznym stopniu poprawiają przyczepność auta w skrajnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, zwłaszcza na stromych podjazdach. W niektórych krajach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok kalendarzowy (tak jest m.in. w Norwegii, Turcji i Bułgarii), w innych natomiast są one niezbędnym elementem wyposażenia auta tylko w zimą (takie prawo obowiązuje na przykład we Włoszech, w Niemczech, Hiszpanii i Polsce). Jak zatem rodzaje łańcuchów na koła można kupić w sklepach?

Rodzaje łańcuchów samochodowych

Łańcuchy samochodowe dzielimy przede wszystkim mając na uwadze ich przeznaczenie. Odróżniamy modele stworzone z myślą o wykorzystywaniu w autach terenowych, dostawczych, ciężarowych i osobowych, a także w autobusach. Łańcuchy różnią się też mocowaniem, które musi być dopasowane do rodzaju felgi, przekrojem i grubością ogniwa (na ogół jest to kształt rombowy ukośny) oraz wzorem zaplotu. Rozmaite są również tworzywa, z których wytwarza się łańcuchy samochodowe. Obecnie producenci używają przede wszystkim stali manganowej bądź tytanowej.

Jazda z łańcuchami samochodowymi

Montaż łańcuchów na koła wymaga pewnej zręczności i za pierwszym razem może być przyczyną sporego stresu. Żeby się go ustrzec się, warto potrenować tę czynność na placu manewrowym albo w garażu. Sama prowadzenie pojazdu z łańcuchami wymaga nieco innej techniki. Należy wystrzegać się poruszania się po odśnieżonych drogach, buksowania kół i przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę. Stosując łańcuchy samochodowych, należy też koniecznie sprawdzać ich ułożenie oraz napięcie – tym sposobem unikniemy ich wczesnego zużycia i tym samym wydłużymy czas ich użytkowania.

Kontakt z nami:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]

Robienie zakupów Zagadnienia motoryzacyjne i samochodowe