Jak podświetlić ścianę w salonie?

Jak podświetlić ścianę w salonie?

Stworzenie przytulnej atmosfery w salonie to prawdziwa sztuka – a jedną z jej składowych jest oczywiście odpowiednie oświetlenie. Strumień światła właściwie skierowany w stronę ściany, którą chcemy podkreślić, pozwala nadać wnętrzu niezwykłej głębi i charakteru. Czytaj dalej, by odkryć tajniki technik, które pozwolą Ci osiągnąć taki efekt w Twoim pokoju dziennym.

Kolor ścian w salonie a oświetlenie – jak dobrać?

W aranżacjach, przygotowywanych przez profesjonalnych dekoratorów wnętrz, podświetlenie ścian wykorzystywane jest jako narzędzie do wpływania na percepcję i atmosferę pomieszczeń. Sposób, w jaki światło odbija się od nich, potrafi zmienić charakter konkretnej przestrzeni – w naszym przypadku salonu – dodając mu głębi i ciepła lub wprost przeciwnie – chłodnej elegancji.

Głównym aspektem, na który należy zwrócić uwagę, chcąc osiągnąć któryś z opisanych efektów, jest barwa świetlna lampy oraz jej dobór do koloru ścian. Lampy z żarówkami LED o barwie ciepłej, w granicach 2700-3000K, podkreślą pięknie czerwień, pomarańcz, czy odcienie brązu. Naturalna barwa 4000K dobrze spisze się natomiast w przypadku kolorów pastelowych i bieli. Barwa zimna, powyżej 5000K, powinna być z kolei stosowana, gdy zależy nam na podkreśleniu konkretnych ozdób bądź oświetleniu czarnych (coraz popularniejszych) ścian.

Salon z szarymi ścianami - aranżacja Barwa światła musi być dopasowana do koloru ścian

W przypadku, gdy ściany w Twoim salonie są pomalowane na jasny kolor, warto zainwestować w oświetlenie o szerokim strumieniu świetlnym, który delikatnie rozprowadzi światło po całej powierzchni. W większości wysmakowanych aranżacji w ciemnych kolorach stosuje się z kolei punktowe lampy, które podkreślają strukturę i fakturę.

Podświetlenie ściany w salonie, czyli wybieramy kinkiet

Jednym z pewników w kwestii podświetlenia ścian okażą się oczywiście kinkiety do salonu, czyli lampy ścienne montowane bezpośrednio na ich powierzchni. W zależności od swojej konstrukcji mogą oferować punktowe światło lub bardziej rozproszony strumień, będąc przy tym – dzięki designowi – pełnoprawnym elementem dekoracyjnym wnętrza.

Lampa ścienna MiLAGRO Iris Black/Gold na ścianie w salonie Lampa ścienna MiLAGRO Iris Black/Gold

Szukając odpowiedniego modelu lampy ściennej do swojego pokoju dziennego, ważne będzie zwrócenie uwagi na jej design. Obecnie w ofercie producentów znajdziemy modele wpisujące się w potrzeby niemal każdej przestrzeni – od wnętrz industrialnych i loftowych, przez klasykę i glamour, aż po ultranowoczesne modele wchodzące w skład najbardziej nowatorskich kolekcji. Za przykład niech posłużą nam kinkiety glamour z kolekcji MiLAGRO Aspen stanowiącej odpowiedź na potrzeby wszystkich, zakochanych w ozdobnym wzornictwie.

Kinkiety MiLAGRO Aspen Gold 2xE14 na ścianie w salonie Lampy ścienne MiLAGRO Aspen Gold 2xE14

Jak wykorzystać oświetlenie sufitowe do podświetlenia ściany salonie?

Nie mylicie się – oświetlenie sufitowe możemy w stu procentach efektywnie wykorzystać do podświetlenia ścian. Do wyboru dostajemy kilka opcji. Najpierw zajmiemy się oczkami sufitowymi – niewielkimi konstrukcjami montowanymi wewnątrz sufitu lub bezpośrednio na nim, które przy odpowiednim montażu będą w stanie zaproponować efektowny strumień światła wychodzący z sufitu i rozpływający się po powierzchni ściany. W ten sposób uda nam się elegancko podkreślić jej kolor i fakturę, dzięki czemu pokój dziennie nabierze jeszcze bardziej wysmakowanego charakteru.

Inną propozycję stanowią reflektory sufitowe, które w zdecydowanej większości wyposażone są w ruchome ramiona pozwalające skierować strumień światła tam, gdzie chcemy. Sprawdzą się przede wszystkim w nowoczesnych salonach nastawionych na minimalizm, a także niższych pokojach dziennych, w których zastosowanie większych rodzajów oświetlenia mogłoby zaburzać proporcje przestrzeni. Będą świetnym wyborem także w sytuacji, gdy zależy nam na podkreśleniu konkretnych elementów naszego salonu za pomocą światła skierowanego ku dołowi, np. w stronę obrazów, czy półek z książkami.

Reflektor sufitowy MiLAGRO Pik Black w salonie oświetlający ścianę - aranżacja Reflektor sufitowy MiLAGRO Pik Black

Ostatnim rekomendowanym przez nas rozwiązaniem są lampy wiszące, przede wszystkim te z przezroczystymi oprawkami lub podłużną, poziomą konstrukcją. Przy dokładnie przemyślanej stylizacji, ich montaż w wyższych i większych salonach może zapewnić niebywały efekt.

O tym, które spośród nich spiszą się najlepiej w Twoim salonie, zadecyduje przede wszystkim wymagana funkcjonalność, specyfika pomieszczenia oraz jego powierzchnia i wysokość. Niezależnie od wybranego rozwiązania, pamiętajmy o wyborze właściwych źródeł światła – przy ich nieprawidłowym doborze wybór nawet najpiękniejszej lampy nie zapewni nam efektu przyciągającego uwagę tak, jak tego oczekujemy.

Lampy stojące do oświetlenia ścian w salonie

Podkreślenie charakteru salonu poprzez doświetlenie ścian jest również możliwe przy zastosowaniu oświetlenia dodatkowego, takiego jak lampy podłogowe (stojące). Modele wyposażone w funkcję regulacji klosza możemy ustawić ku górze, by efektownie podświetlić ścianę od dołu. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się też (ponownie) bardziej otwarte klosze.

Lampa stojąca MiLAGRO Venezia Black w salonie oświetlająca ścianę i stolik - aranżacja Lampa stojąca MiLAGRO Venezia Black

Podświetlenie ściany w salonie za pomocą pasków i neonów LED

Na koniec nasza propozycja, inspirowana przede wszystkim YouTuberami i TikTokerami (i to nie tylko młodego pokolenia!) korzystającymi z tego typu rozwiązań. Mamy na myśli oczywiście taśmy LED oraz ich wykorzystanie do oświetlenia ścian poprzez montaż przy suficie. Co nam to daje? Przede wszystkim możliwość wyboru dowolnej barwy światła z palety RGB, dzięki czemu z łatwością dostosujemy swój salon do aktualnych potrzeb za pomocą pilota lub dedykowanej aplikacji na smartfona. Nie możemy zapomnieć również o często spotykanych we wnętrzach instalacjach z neonów LED w niemal dowolnym kształcie.

Neon LED na ścianę Neony LED mogą być wykorzystane do tworzenia zniewalających instalacji świetlnych

Co jeszcze przemawia za paskami LED? Z pewnością to samo, co w przypadku innych źródeł światła z diodami luminescencyjnymi, czyli energooszczędność. Po drugie: łatwość w montażu – i to niezależnie od wysokości. Taśmy dostępne w sprzedaży możemy z łatwością przyklejać i docinać do idealnej długości. Ostatecznie za ich pomocą zaakcentowanie wszystkich detali pokoju dziennego okaże się bajecznie proste!

Źródło tekstu: https://lampoteka.pl/blog/jak-podswietlic-sciane-w-salonie

Systemy oświetleniowe budynków