Dla kogo przeznaczone są badania psychologiczne kierowców?

Dla kogo przeznaczone są badania psychologiczne kierowców?

Jeżeli potrzebujesz zlecić badania psychologiczne Bielsko, wejdź na http://www.testybielsko.pl.

Badania psychologiczne mają naprawdę szerokie zastosowanie. Stanowią nie tylko sposób lepszego poznania siebie, ale też poznania predyspozycji psychologicznych jednostki, które wymagane są do pełnienia konkretnych prac. Spośród tych badań wyróżnia się między innymi badania psychologiczne kierowców.

Na czym polegają badania psychologiczne kierowców?

Ci, którzy muszą wykonać badania psychotechniczne, w wielu wypadkach mocno się ich obawiają. Jak się jednak okazuje, naprawdę nie ma czego. Całość badań zbudowana jest z testów inteligencji, testów osobowościowych, wywiadu psychologicznego oraz testów aparaturowych, które pozwalają ocenić między innymi szybkość reakcji. Testy badające inteligencję mają za cel ocenić zdolności umysłowe jednostki, która poddawana jest badaniu. Testy osobowościowe oceniają cechy osobowości. Określają między innymi neurotyzm, psychotyzm i intro- oraz ekstrawersję. W przypadku testów aparaturowych specjalista wykorzystuje aparat krzyżowy, wirometr, stereometr, miernik czasu reakcji oraz ciemnię. Testy nie wymagają żadnego uprzedniego przygotowania. Kierowcy, którzy noszą okulary, powinni tylko pamiętać, by wziąć je ze sobą na badanie.

Badania psychologiczne kierowców – kto ma obowiązek je wykonać?

Badania kierowców są obowiązkowe między innymi kandydatów na kierowców zawodowych kategorii C1, C1+E, C+E, C, D1, D1+E, D oraz D+E. Przechodzić muszą je również osoby, które zamierzają wykonywać zawód instruktora i egzaminatora nauki jazdy. Są obowiązkowe dla kandydatów na operatorów wózków widłowych oraz kierowców taksówek. Warto podkreślić, że przejść je muszą także ci kierowcy, którzy stracili prawo jazdy w efekcie prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu. Ważność tego typu badań jest różna i zależna od kategorii osób, które je przechodzą. I tak chociażby w przypadku kierowców zamierzających odzyskać prawo jazdy po utracie dokumentu za prowadzenie samochodu po spożyciu napoi alkoholowych badania te są bezterminowe. Trzeba poddać się im wyłącznie raz.

Kontakt z nami:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]

Usługi