Alternatywa dla laserowej korekty krótkowzroczności – ortokorekta

Alternatywa dla laserowej korekty krótkowzroczności – ortokorekta

Dalsze informacje o ortokorekcji.

Czy można się uniknąć potrzeby zakładania okularów przy krótkowzroczności?? Tak, bo przy nieznacznej wadzie wzroku okulary mogą okazać się zbędne, jeśli zdecydujemy się na ortokorekcję.

ortokorekcja – jak to działa?

Wady wzroku takie jak krótkowzroczność oraz astygmatyzm są kłopotliwe i potrafią dostrzegalnie obniżyć jakość życia. Można je usunąć przy użyciu lasera, jednak dużo osób rezygnuje z takiego zabiegu z powodu braku pieniędzy bądź wręcz z lęku przed laserem. Nie znaczy to jednakże, iż są one definitywnie skazane na noszenie szkieł korekcyjnych i doświadczanie sukcesywnego rozwijania się wady wzroku. Krótkowzroczność można skorygować i spowolnić jej rozwój stosując ortokorekcję – nieinwazyjną, bezpieczną, i – co kluczowe – skuteczną metodę polegającą na modelowaniu kształtu rogówki podczas snu. Jak to przebiega? Gdy osoba, która założyła szkła ortokorekcyjne śpi, soczewki oddziałują na nabłonek rogówki, poprawiając jej krzywiznę przez właściwe jej wypłaszczenie w następstwie czego niwelują przyczynę krótkowzroczności. Działanie szkieł ortokorekcyjnych jest odczuwalne w wielu przypadkach już po pierwszej nocy od ich pierwszego użycia. Wypada jednak zaznaczyć, iż nie jest to działanie permanentne jak po laserowej korekcji wzroku. Efekt utrzymuje się tylko przy regularnym zakładaniu z ortosoczewek i, rzecz jasna, drobiazgowym stosowaniu się do instrukcji lekarza prowadzącego, bo w przeciwnym razie może dojść do powikłań. Zmiana krzywizny rogówki przez otrokorekcję jest w pełni odwracalna – po rezygnacji z noszenia szkieł ortokorekcyjnych rogówka powraca samoistnie do swego poprzedniego kształtu.

Czy ortokorekcja jest dopuszczalna u najmłodszych?

Krótkowzroczność to choroba, której doświadczają osoby w każdym wieku, także kilkulatkowie. Całe szczęście ortosoczewek mogą używać dzieci powyżej 7 roku życia, dzięki czemu codziennie mogą cieszyć się niczym nieograniczoną aktywnością, tak samo jak ich koledzy bez wad wzroku. Wypada jednakże wiedzieć, że użycie z soczewek ortokorekcyjnych nie jest możliwe przy wadzie przekraczającej -8 dioptrii. Krzywizna rogówki każdej osoby jest inna, w związku z tym soczewki używane w tej metodzie są dopasowywane indywidualnie, po wnikliwym badaniu wzroku oraz przygotowaniu mapy rogówki pacjenta. Znanych jest kilka przeciwwskazań do poddania się ortokorekcji, to np. choroby autoimmunologiczne i infekcja gałki ocznej.

Kontakt z nami:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]

Zdrowie