Badania wysokościowe – przekonaj się, czy możesz pracować na wysokości!

Badania wysokościowe – przekonaj się, czy możesz pracować na wysokości!

Dowiedz się, jak zamówić badania wysokościowe Bielsko Biała. Skieruj się tu.

Za pracę na wysokości uznaje się wykonywanie czynności na wysokości powyżej 3 metrów nad ziemią czy podłogą. Dotyczy to zatem prac głównie budowlanych, ale również pracowników prac remontowo–budowlanych, elektryków i przedstawicieli wielu innych branż. Na czym polegają te badania?

Co sprawdzają badania wysokościowe?

Praca na wysokości, mimo że zgodnie z przepisami BHP powinna odbywać się z zastosowaniem odpowiednich akcesoriów, nie należy do bezpiecznych, w związku z tym badania wysokościowe mają wykazać, jeśli ktoś nie może jej wykonywać. Pracy takiej nie mogą wykonywać osoby mające zawroty głowy, narzekające na kłopoty z równowagą czy wykazujące problemy ze wzrokiem. W obręb badań wysokościowych wchodzi zatem pełna diagnostyka z zakresu neurologii, okulistyki oraz laryngologii (co ma wykryć kłopoty z błędnikiem i równowagą). Badania przeprowadza się poddając osobę badaną prostym testom przy zastosowaniu specjalnej aparatury. Podczas badań można też zdiagnozować problemy do tej pory niezdiagnozowane, stanowiące zaś poważne przeciwwskazanie do robót na wysokości, poddanie się im jest więc szczególnie ważne. Nie trzeba obawiać się, iż konieczne będzie poświęcenie na te badania dużo czasu, gdyż jest możliwość wykonania wszystkich testów nawet w jeden dzień.

Badania wysokościowe – jak długo zachowują ważność?

Badania wysokościowe trzeba zrobić przed rozpoczęciem wykonywania pracy na wysokości, lecz nie jest to jednorazowy obowiązek. Pamiętając, że w toku pełnienia obowiązków stan zdrowia może się pogorszyć, a także, że taki jest obowiązek nakazany przez prawo, badaniom tego typu trzeba poddawać się co dwa-trzy lata. Pracownicy, którzy mają więcej niż 50 lat, są zobowiązani natomiast wykonywać je rokrocznie.

Kontakt z nami:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]

Usługi Zdrowie