Botoks – zastosowanie i przeciwwskazania

Botoks – zastosowanie i przeciwwskazania

Zajrzyj tu jeśli jesteś zainteresowany zabiegiem z botoksem.

Botulinotoksyna, w skrócie nazywana po prostu botoksem, to substancja białkowa produkowana przez jeden z rodzajów bakterii z grupy anaerobów, która dzięki swojemu działaniu znalazła szerokie zastosowanie w medycynie, szczególnie estetycznej. Jak wobec tego wykorzystuje się tę neurotokstynę i czy jest ona bezpieczna?

Botoks – wykorzystywany w leczeniu kompulsywnego zgrzytania zębami i nadpotliwości

Botoks to jedna z silniejszych znanych neurotoksyn, której działanie polega na hamowaniu bodźców wysyłanych między komórkami nerwowymi a tkanką mięśniową. To z tego powodu jego spożycie (np. wraz z źle przechowywanym pożywieniem) może być nad wyraz niebezpieczne, bo w skrajnych kazusach kończy się zachłystowym zapaleniem płuc. Jednakże ten właśnie efekt rozluźnienia mięśni, do którego prowadzi toksyna botulinowa, medycy od pół wieku stosują do leczenia chorób, w których stwierdza się zbytnie napięcie mięśniowe, np. przy kurczu odbytu, trudnych przypadkach zeza oraz przykurczach po udarze. Botoks szeroko wykorzystuje się również w leczeniu bruksizmu, to znaczy odruchowego tarcia zębami, ponieważ ostrzyknięcie wybranych miejsc tą egzotoksyną zmniejsza napięcie mięśni żuchwy, a w konsekwencji zapobiega ścieraniu się zębów oraz pękaniu szkliwa. Botulinotoksyna pomaga także osobom cierpiącym na nadpotliwość – podana w obszary, gdzie organizm produkuje nadmierne ilości potu, potrafi powstrzymać jego wydzielanie się nawet przez 6 miesięcy.

Botoks – likwidacja zmarszczek mimicznych i “lwiej zmarszczki”

Stereotypowy Polak przeważnie botoks kojarzy jednakże z zabiegami estetycznymi. I rzeczywiście, egzotoksyna ta jest tu stosowana w szerokim zakresie. Stosuje się ją w celu redukcji zmarszczek. Ostrzykiwanie botoksem to zabieg bezbolesny oraz szybki. Preparat botoksu zmniejsza napięci mięśni odpowiedzialne za tworzenie się zmarszczek i wygładza skórę. Dlatego też przeważnie wykorzystuje się go do redukcji tzw. “zmarszczki gniewu czy zmarszczek mimicznych tworzących się w pobliżu oczu. Za pomocą botulinotoksyny można również ograniczyć nadmierny łojotok skóry czoła.

Kontakt z nami:
“Re vitae” Centrum Medycyny Estetycznej i Chirurgii Plastycznej
ul. Wojska Polskiego 60
25-389 Kielce

Mob.: +48 664-029-922
E-mail: [email protected]

Dbanie o urodę Zdrowie