Czym charakteryzuje się biopsja fuzyjna prostaty?

Czym charakteryzuje się biopsja fuzyjna prostaty?

Wejdź na www.scmkrakow.pl, aby znaleźć informacje dotyczące biopsji gruczołu krokowego.

Prostata, inaczej gruczoł sterczowy, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, który przypomina formą i wymiarami kasztan jadalny. Mieści się poniżej pęcherza moczowego i odpowiada głównie za produkowanie płynu, w którym transferowana jest sperma. Kłopoty z prostatą pojawiają się u wielu mężczyzn wraz z wiekiem, z tej przyczyny tak kluczowe jest jej cykliczne badanie. Pomaga to rozpoznać przerost czy też zapalenie tego gruczołu, jak również z wyprzedzeniem wykryć alarmujące zmiany nowotworowe. Warto podkreślić, iż rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, na które cierpią mężczyźni, więc nie wolno lekceważyć groźby jego potencjalnego rozwoju.

Niepokojące symptomy – kiedy udać się do specjalisty?

Panowie po 45 roku życia muszą w regularnych odstępach odwiedzać urologa, w szczególności jeśli spostrzegli alarmujące symptomy powiązane z oddawaniem moczu, jak przykładowo wzrost częstotliwości mikcji, ból w jej trakcie, kłopoty w rozpoczęciu lub zatrzymaniu oddawania moczu, trudności z erekcją oraz wytryskiem, jak również pulsacyjny strumień czy krew w moczu. Jeżeli po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, żeby podejrzewać możliwość rozwoju raka, urolog zleci badanie PSA polegające na badaniu krwi pod kątem poziomu antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi sygnalizuje ogromne niebezpieczeństwo rozwoju nowotworu. By jednak mieć bezdyskusyjną pewność, niezbędne jest przeprowadzenie biopsji prostaty.

Biopsja prostaty – co wypada o niej wiedzieć?

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji gruczołu krokowego, prowadzona w warunkach szpitalnych, która dzięki użyciu w tym samym czasie obrazu USG i wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego, pozwala na pobranie wycinków tkanki o wiele dokładniej niż w procedurze, gdzie w trakcie zabiegu wykorzystuje się tylko obrazowanie TRUS (USG transrektalne). Biopsja fuzyjna prostaty to całkiem krótki zabieg trwającym przeważnie ok. 30 minut. Dodatkowo pacjent spędza także po zabiegu kilkanaście minut na oddziale, tym samym cała procedura zamyka się w czasie jednej godziny. Biopsja fuzyjna wykonywana jest przy znieczuleniu miejscowym, zatem pomimo że igłę biopsyjną wprowadza się przezskórnie przez krocze, jest ona zasadniczo bezbolesna. Pobrane wycinki prostaty są później analizowane przez patomorfologa, który bada czy są w nich widoczne zmiany rakowate.

W rzeczy samej, jak przy każdym zabiegu istnieją pewne przeciwwskazania, które mogą wpłynąć na możliwość wykonania biopsji prostaty. To między innymi alergia na niektóre leki, posiadanie rozrusznika serca czy niska krzepliwość krwi. Dlatego też zanim zapadnie decyzja o zabiegu trzeba jak najdokładniej udzielić lekarzowi specjaliście odpowiedzi na wszelakie pytania poruszone w wywiadzie medycznym.

Kontakt z nami:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]

Zdrowie