Objawy, które mogą kwalifikować do wizyty u urologa

Objawy, które mogą kwalifikować do wizyty u urologa

Więcej w temacie urologa w Krakowie na https://www.scmkrakow.pl/specjalizacje/urologia/.

Konsultacja z urologiem powoduje u wielu pacjentów skrępowanie. Schorzenia, jakimi zajmuje się urologia, uważane są jako bardzo intymne, co sprawia, że pacjenci, którzy spostrzegli u siebie alarmujące objawy choroby, częstokroć odwlekają o kilka tygodni wizytę u specjalisty. Tymczasem może to rodzić groźne konsekwencje dla układu moczowego.

Nie bagatelizuj tych objawów! Zobacz, kiedy należy zgłoś się na konsultację do urologa

Urologia zajmuje się identyfikacją oraz leczeniem chorób żeńskiego układu moczowego, a u panów – układu moczowo-płciowego. Narządy tego układu odpowiadają między innymi za produkcję hormonów czy usuwanie z ustroju nadmiaru soli mineralnych oraz mocznika, który powstaje w wątrobie jako pośledni produkt rozpadu protein. Na niewydolność układu moczowego może wskazywać mnóstwo różnorodnych objawów, które niejednokrotnie są ignorowane przez pacjentów z nadzieją, że same znikną. Na jakie zatem objawy należy zwrócić szczególną uwagę i potraktować je jako przesłankę do natychmiastowego udania się na konsultację z urologiem? Są to głównie wszelkie zmiany dotyczące moczu, a więc zauważenie w nim ropy lub krwi, jego spienienie bądź ciemna barwa, ale także przerywany strumień moczu, pieczenie albo ból przy jego oddawaniu, nietrzymanie moczu lub wydalanie jego niewielkiej objętości. Niektóre symptomy są również mniej ewidentne, przykładowo nadciśnienie tętnicze, ból podbrzusza bądź pleców oraz spuchnięcie stóp. Lekarz urolog zajmuje się także męskim układem płciowym, dlatego mężczyźni powinni zgłosić się do niego kiedy mają problemy ze stulejką, z wytryskiem (np. gdy widoczna jest krew w spermie), podtrzymaniem erekcji czy gdy spostrzegą zmiany na prąciu lub jądrach. Trzeba też podkreślić, że panowie po ukończeniu czterdziestu lat powinni regularnie umawiać się na kontrolne badanie prostaty.

Codzienność dyżuru urologa – leczenie wodniaka jądra, wazektomia i złożone zabiegi

Pacjenci na ogół zgłaszają się do poradni urologa celem przeprowadzenia biopsji prostaty (umożliwiającej diagnostykę nowotworu tego organu), cystoskopii (to znaczy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), otrzymania porady dotyczącej wazektomii, a także leczenia wodniaka jądra, torbieli nerek lub stulejki. Urolodzy na co dzień wykonują także mnóstwo skomplikowanych zabiegów, takich jak plastyka miedniczek nerkowych, przezcewkowa resekcja gruczołu sterczowego czy guza pęcherza moczowego i laparoskopowa operacja żylaków powrózka nasiennego.

Kontakt z nami:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]

Zdrowie