Zbliznowacenie powierzchni rogówki – czy można je leczyć?

Zbliznowacenie powierzchni rogówki – czy można je leczyć?

Wszystko, czego trzeba dowiedzieć się o usuwaniu blizn rogówkowych, znajdziesz na voigtklinikaoka.pl.

Oko jest delikatnym elementem ciała i błyskawicznie może ulec uszkodzeniu. W następstwie przeróżnych urazów mechanicznych czy zapaleń na powierzchni rogówki powstają blizny, które w większym lub mniejszym stopniu rzutują na jakość widzenia. Blizny rogówkowe można na szczęście usunąć, wykorzystując laserowej korekcji wzroku.

Objawy świadczące o pojawieniu się blizn rogówki

Rogówka jest zewnętrzną, wypukłą powłoką gałki ocznej, która je zabezpiecza, a przy tym kontroluje sposób, w jaki światło dociera się do kolejnych warstw. Jest nietransparentna, nieunaczyniona, jak również niezmiernie sprężysta i choć zwykle drobne jej otarcia goją się samodzielnie, nierzadko tworzą się zbliznowacenia, również z powodu naszego niedbalstwa. Co przyczynia się do pojawienia się blizn rogówki? Są one na ogół rezultatem przedostania się do oka ciała obcego, wielu chorób (np. kiły) lub urazów mechanicznych np. oparzenia, zadrapania i skaleczenia. Ale blizny rogówki mogą powstać też w wyniku niedbałego zakładania soczewek kontaktowych. Oprócz wyczuwalnego pogorszenia się wzroku, o występowaniu blizn rogówki sygnalizuje wiele innych objawów, takich jak przykładowo uczucie drapania gałki ocznej, nadmierne łzawienie oraz puchnięcie powiek, dlatego jeżeli ich doświadczasz warto niezwłocznie umówić się na wizytę u okulisty. Podczas szczegółowego badania określi on umiejscowienie, wielkość i głębokość blizn, a także doradzi w zakresie możliwości ich leczenia.

Usuwanie blizn rogówki – kilkuminutowy zabieg z użyciem promienia lasera ekscymerowego

Najbardziej rozpowszechnioną w dzisiejszych czasach metodą likwidowania blizn na rogówce jest zabieg PTK, wykonywany w sporym odsetku klinik, specjalizujących się w laserowej korekcji wad wzroku. Metoda PTK umożliwia likwidację zarówno blizn w centralnej, jak i peryferyjnej części rogówki. PTK stosuje się także podczas leczenia innych nieprawidłowości tej części oka. Blizny likwiduje się poprzez odparowanie przy użyciu wiązki lasera ekscymerowego zewnętrznej warstwy tkanki rogówki. Przed rozpoczęciem tego dosłownie kilkuminutowego zabiegu nie ma potrzeby korzystania z całkowitego znieczulenia, wystarczające jest miejscowa anestezja gałki ocznej, którą aplikuje się specjalnymi kroplami wprost na powierzchnię rogówki. Po zabiegu przez okres kilku tygodni należy nie nadwyrężać oka, słuchać się ściśle zaleceń lekarza prowadzącego i regularnie stawiać się na kontrolę w określonym czasie.

Kontakt z nami:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]

Zdrowie